servis banner

Arçelik Bulaşık Makinesi Su Boşaltmıyor

Arçelik bulaşık makinesi su boşalmıyor sorununu sizlerde makinenizde alıyorsanız sorunun nedeni ve çözümleri ile ilgili yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

arçelik bulaşık makinesi su boşaltmıyor

Bir çok kişinin yaşadığı benze sorunların başında su boşaltmama arızası gelir. Arçelik bulaşık makinesi su boşaltmıyor sorununda adım adım sizlere nelerden kaynaklı bu sorunu alabileceğinizi yazımızda belirttik. Sizlerde bulaşık makinesi su boşaltmıyor sorunu yaşadığınızda aşağıdaki kontrollerinizi yapınız. Teknik konularda kendi müdaheleniz yerine arçelik yetkili servislerinden destek almanız gerektiğini unutmayınız.

servis banner

Arçelik Bulaşık Makinesi Su Boşaltmıyor Neden?

Öncelikle bilmeniz gereken markası her ne olursa olsun eğer bir bulaşık makinesi su boşaltma sorunu yaşıyorsa sorun markaya bağlı kalmaksızın %95 oranında benzerdir. Bu sorunu sizde yaşıyorsanız öncelikli kontrol etmeniz gereken yer bulaşık makinesindeki kirli suyun, pis suyun tahliye edildiği borunun tıkanmış olup olmadığıdır. Bulaşık makinesi tahliye hortumu tıkanabileceği gibi ezilmiş, bükülmüş de olabilir. Buda suyun makina dışına atılıp gidere yollamasına engel olabilmektedir.

servis banner

Arçelik bulaşık makinesi su boşaltmıyor şikayetinizde eğer hortum kaynaklı bir arıza değilse gider alanını kontrol ediniz. Gider bölümünde oluşabilecek tıkanıklıklarda da her ne kadar hortumda sorun olmasa da yine tahliye gerçekleşmez.

Su boşaltma sorunu için filtre temizliğini mutlaka yapınız

arçelik bulaşık makinesi filtre su boşaltmıyor

Arçelik Bulaşık Makinesi Filtre Kaynaklı Boşaltma sorunları

Arçelik bulaşık makinenizde filtre ve süzgeçlerde oluşabilecek tıkanmalarda da makineniz su boşaltma sorununu yaşayacaktır. Bu nedenle ikinci adım olarak filtrelerinizi ve süzgeçlerinizi kontrol edip temizleyiniz. Arçelik bulaşık makinesi su boşaltmıyor sorun ve arızalarında genelde makine alt kısmında su birikintisi görülebilmektedir. Bu nedenle öncelikle dipte biriken suyu makine dışına tahliye ediniz. Sonrasında filtre ve süzgeçleri yerinden çıkarıp temiz suda yıkayınız. Filtre kısmını olası yemek artıkları ve ufak parçalar da tıkamış olabilir. Tam olarak kontrolünüzü yaptıktan sonra filtre ve süzgeçlerinizi tekrar yerleştirip yeniden makinenizi çalıştırınız.

Pompa Motorundan Kaynaklanan Su Boşaltma Sorunları

Arçelik bulaşık makinenizde oluşabilecek pompa motoru arızalarında da bulaşık makinenizde su boşaltmama arızası alabilirsiniz. Pompa motoru Arçelik bulaşık makineniz yıkama işlemi tamamladığında devre giren mekanizma olup kirli suyun makine dışına çıkarılmasını sağlayan bölümdür. Şayet bu pompada arıza varsa sizin kullanıcı olarak çok fazla yapabileceğiniz birşey bulunmamaktadır. Bunun için Arçelik yetkili servis firmasına ulaşmanız gerekmektedir.

Bulaşık makinesi pompa motoru nedeni ile su boşaltmama sorununu bir çok kişi yaşamaktadır.

Arçelik Dijital Kart Kaynaklı Su Boşaltmama Hataları

Arçelik bulaşık makinesi su boşaltmıyor sorunu diğer adımları kontrol ettikten sonra yinede giderilmediyse sorunun kaynağı dijital kartınız olabilir. Bulaşık makinelerinde dijital kartın işlevi oldukça fazla ve önemlidir. Makinenizin beyni olan dijital kart komutları ile makineniz çalışır, program başlar, su alır ve su tahliyesini yapar. Eğer makineniz su boşaltmıyorsa anakart dijital kart hatasından da kaynaklı olabilir. Bunun içinde yetkili Arçelik servisi kontrolünde tamir onarım ve bakımı yapılması gerekecektir.

Kablolama Hataları ve Arızaları

Ben çok ufak ve gözden kaçan ayrıntılar sorunumuzun kaynağı olabilmektedir. Bulaşık makinesinde bir ufak kablonun dahi yerinden çıkması makinenizin düşük performans gösterimesine hatta çalışmamasına neden olabilmektedir. Su boşaltmamam sorunlarında kablo sorunları pek sık rastlanmasa da yinede bazı makine kullanıcılarının makinelerinde kablo yerinden oynaması, çıkması ve zarar görmesi nedeni ile makine su boşaltma işlemini yapamamaktadır.

Arçelik bulaşık makineleri su boşaltmamam sorunlarında kablolama arızaları

Arçelik bulaşık makinesi su boşaltma

Arçelik bulaşık makinesi su boşaltma

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sorunlar mutlaka sizin makineniz için çözümler sunacaktır. Eğer uzman desteği almanız yani servis çağırmanız gerekirse genelde yerinde tamir ve onarım ile halledilebilecek ve ortalama 15-20 dakika sürecek bir işlemle sorun çözümü kavuşturulmaktadır. Arçelik bulaşık makinesi su boşalmıyor sorunu ve şikayetiniz hakkında bizlerle ve okuyucularımızla yorum ve görüşlerinizi paylaşmak isterseniz lütfen bizlere yazınız.

Arçelik bulaşık makinesi kirli suyu boşaltmıyor

Arçelik 6220 bulaşık makinesi su boşaltmıyor

Arçelik 6231 bulaşık makinesi su boşaltmıyor

Arçelik 6230 ht bulaşık makinesi su boşaltmıyor

Arçelik 6220 ft bulaşık makinesi su boşaltmıyor

Bulaşık Makinesi Arızaları ve Giderilmesi

Bulaşık Makinesi Servis Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı
Bulaşık Makinesi Neden Su Boşaltmaz
Önceki yazı
Bulaşık Makinesi Su Boşaltmıyor