servis banner

Bosch Bulaşık Makinesi Arızaları

Her markada yaşanacak arıza ve sorunlar gibi Bosch bulaşık makinesi arızaları ve problemleride kullanıcılar tarafından tecrübe edilmektedir.

bosch bulaşık makinesi arızaları

Bir çok farklı türde arıza yaşanabilir. Bosch bulaşık makinesi arızaları, hata kodları ve çözümleri ile ilgili bir çok detay yazımızda ve sitemiz kategorilerinde bulunmaktadır. Bosch bulaşık makinesi çalışırken duruyor, hiç çalışmıyor, bosch bulaşık makinesi kapanmıyor, su kaçırıyor, makine su almıyor gibi onlarca farklı türde şikayet ve arıza ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazı arızalarda servis çağırmadan tarafınızda giderilebilecek bası arıza türlerinden olup bir çok arızada ise hem kendi sağlığınız hemde cihaz sağlığı için yetkili bosch servislerinden hizmet almanız gerekecektir.

servis banner

Bosch Bulaşık Makinesi Basit Arızalar

Bulaşık makinenizde start/başlat düğmesine bastığınız halde bulaşık makinesi çalışmıyor ve tepki vermiyorsa servis merkezini aramadan önce bir kaç kontrol yapabilirsiniz. Öncelikle makineye elektrik gelip gelmediğinden emin olmanız gerekmektedir. Şarteleri kontrol edebilir, makinenin bağlı bulunduğu prizi kontrol edebilir, makineye bağlı su vanası yada musluğunu kontrol edebilirsiniz.

emin olmadığınız bosch bulaşık makinesi arıza ve sorunlarında yetkili Bosch servislerini arayınız
servis banner

Deterjan bölümü ile ilgilide basit arızalar söz konusudur ve servis çağırmadan kendi çözümlerinizi deneyebilirsiniz. Deterjan almıyorsa yada bulaşık makinesi deterjan kapağı kapanmıyorsa aşırı dolu olmadığını kontrol edebilirsiniz. Uyumsuz deterjan kullanımlarıda sıkça yaşanmaktadır. Deterjanı bazı kullanıcılar sepet kısmına koyabilmektedir. Tablet kullanımlarında da yine bosch bulaşık makinesi modelinizle uyumlu deterjan kullanmaya özen gösteriniz. Bosch Bulaşık Makinesi Arızaları arasında deterjan sorunları sıkça karşılaşılabilen sorunlardandır.

Yine Bulaşık makinenizde kontrol lambası yanıp sönüyor ve uyarı veriyorsa yıkama programı seçili olmadığından kaynaklıdır. Bu basit sorunuda program seçiminizi doğru yaparak ortadan kaldırabilirsiniz.

bosch bulaşık makinesi basit arızalar

Bosch Bulaşık Makinesi Su Arızaları

Bosch bulaşık makinesi arızaları arasında su bazlı sorunlar da oldukça fazladır. Yıkama bitiminde bulaşık makineniz içinde su birikintisi kalıyorsa buda basit arıza grubuna girer. Yine hemen servis çağrı merkezine ulaşmadan çözüm deneyebilirsiniz. Öncelikle yıkama programının tam olarak bittiğinden emin olunuz. Muhtemelen sorun su boşaltma kısmı ve hortumu ile ilgilidir. Bunula birlikte makinenizdeki süzgeç ve filtrelerde oluşabilecek tıkanmalarda makine içinde su kalmasına neden olabilir.

Yapmanız gereken tahliye hortumunu kontrol edebilir, herhangi bir ezilme ve bükülme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer hortumda bir sorun yoksa makine içindeki sepeti çıkarıp filtreleri kontrol edebilir ve temizleyebilirsiniz.

Bosch Bulaşık Makinem Çalışmıyor

Bulaşık makinesi öne panelindeki ışıklar yanmıyorsa enerji kaynaklı bir soruna işaret eder. Sigorta ve pirizi kontrol etmelisiniz. Şayet ön paneldeki ışıklar yanıyorsa bulaşık makinesi kapağını kapatıp tekrar çalıştırınız. Su musluğuda kontrol edilip şayet kapalı ise açıp bulaşık makinenize reset atarak tekrar çalıştırmalısınız.

Bulaşık Makinesi Temiz Yıkamıyor

Bosch bulaşık makinesi arızaları arasında yer almayıp performans düşüklüğü diyebileceğimiz bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun ana kaynağı bulaşık makinesi pervanesi dönmüyor, az su kullanıyor olabilir. Bu durumda da yine servisi aramadan önce pervanelerin dönmesine engel bir durum olup olmadığını kontrol ediniz. Şayet herhangi bir sorun görülmüyorsa pervaneleri yerinden çıkarıp gözeneklerini temizleyebilirsiniz.

Bulaşıklar Yıkanırken Çok Ses Çıkarıyor

Bulaşık makinenizden bazen hiç alışık olmadığınız garip sesler gelebilir. Bulaşık makinesi içerisinde bulaşık çok az ise püskürtülen suyun makine içindeki boş alanlara çarpması nedeni ile garip sesler çıkabilir. Bazı bosch bulaşık makinelerinde yıkama teknolojisi kaynaklı seslerde gelebilir ve çok endişe edilecek durum değildir. Yine ses gelmesinin nedenlerinden biride hafif ağırlığı sahip olan parçaların yıkama esnasında yer değiştirmesi de olabilir. Son olarak d fıskiye ve pervanelere bulaşık çarpıyor olabilir. Yine servis çağırmadan bulaşıkları daha iyi makine içine yerleştirerek ve yeterinde bulaşık dolumu olduğundan makinenizi çalıştırarak deneme yapabilirsiniz.

Bosch bulaşık makinesi arızaları ve çözümleri ile ilgili sitemiz içerisinde bir çok farklı yazı ve içerik bulabilirsiniz. Bosch bulaşık makinesi hata kodları sayfadında kodların karşılıklarına ve çözümlerinede bakabilirsiniz.

Bazı bosch bulaşık makinesi arıza kodları

Bosch e09 hatası

Bosch e22 hatası

Bosch e24 hatası

Bosch e15 arızası

Bulaşık Makinesi Arızaları ve Giderilmesi

Bulaşık Makinesi Servis Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı
Bosch Bulaşık Makinesi Su Almıyor
Önceki yazı
Bulaşık Makinesi Pervanesi Dönmüyor