servis banner

Bosch Bulaşık Makinesi e22 Hatası

Bulaşık makinenizdeki genelde filtre tıkanıklığı durumunda Bosch bulaşık makinesi e22 hatası alırsınız. Bulaşıklardaki yemek artıkları, makinede unutulan ufak cisimler e22 almanıza neden olabilir.

bosch bulaşık makinesi e22 hatası

Bosch bulaşık makinesi e22 hatası alıyorsanız filtreniz ve süzgeçleriniz aşırı kirlenmiş yada tıkanmış olabilir. Ayrıca filenin kireçlenme durumunda da bu e22 hatası alınabilmektedir. Servis gerekmeden kendi çabanızla filtre temizliğini yapmanız mümkündür. Yazımız devamında nasıl temizleme işlemi yapacağınızı adım adım anlatacağız.

servis banner

Bosch Bulaşık Makinesi E22 Arızası

 • Yemek artıkları ve kaba artıklar temizlenmeden makine içine konulması halinde e22 arızası ortaya çıkar.
 • Ufak cam kırkları, limon çekirdekleri ve çeşitli meyve, sebze kalıntıları filtre ve süzgecinizi tıkayabilir.
 • Yoğun kireçlenme durumunda yine makineniz e22 uyarısı verebilir.

Yukarıda belirttiğimiz detaylara dikkat etmeniz durumunda bulaşık makinesi e22 hatası kolay kolay ortaya çıkmayacaktır. Peki bu sorun oluştuğunda nasıl hatayı giderebilirsiniz. Aşağıdaki listemizde de hatanın nasıl giderileceği ve bulaşık makinesi filtre temizliğini nasıl yapacağınızı anlattık.

servis banner

bosch bulaşık makinesi e22 arızası

Bulaşık Makinesi e22 Hatası Çözümü

Süzgeç Temizliği : Bosch bulaşık makinenizin içinde en alt kısımda filtrelerden önce minik deliklere sahip süzgeç bulunmaktadır. Bu süzgeçin altında da filtre pompası bulunmaktadır. Bosch bulaşık makinesi e22 hatası çözümü için önce süzgeç temizliği yapılmalı sonrasında da filtre temizliğini yapmak gerekecektir. Süzgeci ister sıcak yada soğuk su ile temizleyebilirsiniz. Gözeneklerinde yemek artıkları ve çeşitli kir kalmayacak şekilde temizlemeniz gerekmektedir.

e22 hatası nasıl giderilir
 1. Makinenizi fişten çekin
 2. Makine kapağını açın
 3. Makine içindeki sepetleri dışarı çıkarın
 4. Kapalı konumda olan filtreyi sola çevirip açın ve çıkarın.
 5. Alt haznede bulunan ince gözeneklere sahip süzgeci çıkarın.
 6. Temiz su altında iyice yıkayınız.

bosch e22 filtre arızası

Filtre Temizliği : Süzgeçe bağlı olan filtreninde temizlenmesi gerekecektir. Süzgeçte olduğu gibi filtre içinde biriken pisliklerde bosch bulaşık makinesi e22 hatası almanıza neden olacaktır. İster soğuk su istersenizde sıcak su altında filtrenizi kolayca temizleyebilirsiniz.

 1. Makinenizin elektrik bağlantısını kesiniz.
 2. Makine kapısını açınız
 3. Makine içinde bulunan kaşıklık ve sepetlerin tümünü çıkarın.
 4. Süzgeç mekanizmasına bağlı olan filtreyi sola çevirip açınız.
 5. Filtreyi süzgeçten ayırıp iyice yıkayınız.

Bosch Bulaşık Makinesi E22 Sorunu Yaşamak için

Bosch bulaşık makineleri çeşitli sebep ve nedenlerle her bulaşık makinesi gibi arıza ve sorun çıkarabilirler. Ancak bazı hatalar vardır ki kullanıcıdan kaynaklıdır. Bosch bulaşık makinesi e22 arızası da tamamen kullanıcı bazlı sorunların başında gelmektedir. Bizim önerimiz her yıkama sonrasında eliniz ile filtre ve süzgeç alanının kontrolünü yapmanızdır. Belki bir kaç saniyelik sürenizi alacak bu işlem ile sürpriz durumlarla karşılaşmazsınız.

Bulaşık makinesine yerleştireceğiniz tabak, tencere, çatal, kaşık, bardak ve diğer tüm eşya ve ürünlerinizi kaba pisliklerinden arındırmalısınız. Bulaşıklarda unutulacak bir limon çekirdeği dahi filtrelerde tıkanmaya sebebiyet verebilir.

Tüm Bosch bulaşık makinesi hata kodları tek sitede sizlerle

E22 ve Diğer Bosch Arıza Kodları

Bosch bulaşık makinesi e22 hatası dışında sitemiz içerisinde bir çok hata kodunu ve çözümünü bulabilirsiniz. Aşağıda diğer hata kodları ve çözümlerini de ilgili kategoride bulabilirsiniz.

Bosch bulaşık makinesi e09 hatası

Bosch bulaşık makinesi e24 hatası

Bulaşık Makinesi e15 arızası

Bosch Bulaşık Makinesi Arıza Kodları Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Bulaşık Makinesi Servis Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı
Bulaşık Makinesi Pervanesi Dönmüyor
Önceki yazı
Bosch Bulaşık Makinesi e09 Hatası