Bulaşık Makinesi e15 Arızası

Bulaşık makinesi sık yaşanan sorun ve alınan hata kodlarından biri Bulaşık makinesi e15 arızası kodudur. Peki makineniz bu arıza uyarısı verdiğinde ne yapılmalı, gelin birlikte inceleyelim.

bulaşık makinesi e15 arızası

Bulaşık makinesi arızaları marka modele göre farklı olsada Bulaşık makinesi e15 arızası genelde bir çok marka modelde aynı arızayı bizlere gösterir. Bosch, Profilo ve Siemens aynı üretim bandına sahip bulaşık makinelerinde dijital ekranlarda e15 arızası belirebilir. Kısa ve öz tabiri ile bu hata uyarısı makinenizin su sızıntısı yaşadığını sizlere anlatır. Bundan emin olmak isterseniz, şayet atmadıysanız hemen makine kullanım kılavuzunda bulunan bulaşık makinesi arıza kodlarını inceleyebilirsiniz. Su sızıntısı ve birikintisini bazen gözle görebilir bazende makinenizi biraz oynatınca altından sızdığını fark edersiniz. Peki bulaşık makinesi e15 arızası ekranda belirdiğinde ne yapılmalı? şimdi sorunun cevabına geçelim.

 Servisi Ara : 444 81 67 

E15 Arızası Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinesi e15 arızası aldıysanız herşeyden önce bulaşık makinenizini off konumuna alıp fişini çekmelisiniz. Bu hata uyarısı belki bir kaç hamle ile giderilecek bir çözüm gibi görülsede bazende ciddi sorunların yaşanabileceğine işaret edebilir. Bu durumda dilerseniz bulaşık makinesi servisi için arayışa girebilir ve profesyonel çözüm alabilirsiniz. Şayet servis çağırmak, bulaşık makinesi tamircisi beklemek istemiyorum ve kendim çözüm bulmak istiyorum diyorsanız yazımızdaki bireysel çözüm adımlarını takip ediniz.

Bulaşık Makinesi e15 Arızası

E15 bulaşık makinesi arıza kodu makinenin iç kısmından makinenin altında bulunan taban sacı kısmına su dolduğunu biriktiğini bizlere anlatır. Bunun için burda biriken sudan kurtulmak ve suyu boşaltmak gerekir.

 • Bulaşık makinenizi bulunduğu yerden bir miktar öne doğru çekiniz.
 • Bulaşık makinesinin alt kısmında biriken suyun tahliyesi için bir miktar eğimle makinenizi yatırın. 35-45 derecelik bir açı ile biraz bekledikten sonra su boşalacak ve makine dijital ekrandaki bulaşık makinesi e15 arızası ortadan kaybolacaktır.
 • Şayet eğimli bir şekilde tumayacak durumdaysanız riske girmeyiniz. Makinenizin sert bir şekilde yere düşmesi daha büyük sorunlar ortaya çıkarabilir.
 • Yinede ekrandaki hata gitmediyse aynı işlemi bir kez daha deneyiniz. Şayet çözüm olmuyorsa sorun başka bir yerde yada farklı bir sebeple olabilir. Yazımızın devamını mutlaka okuyunuz.

E15 Arızası ve Sızıntı Nedenleri

Yukarıda bahsettiğimiz adımları denediğiniz halde e15 arızası ekranda kaybolmadıysa sorunun kaynağı makinenizde arıza sensör kaçağı, drenaj kısmında tıkanıklık, meme aşınması, makine püskürtücülerindeki arızalar olabilir. Bulaşık makinesi arızaları bir çoğu teknik bilgi ve beceri isteyecektir. Bizim önerimiz bireysel olarak bu türdeki müdahale hem cihaz sağlığı hemde sizin açınızdan sıkıntılar doğurabilir.

 Servisi Ara : 444 81 67 

Bulaşık Makinesi e15 hata kodu

Filtre Tıkanması Nedeniyle e15 Arızası

Bir çok makinede filtre tıkanıklığıda e15 kod hatasının çıkmasına neden olur. Filtre içine giren bulaşık artıkları tıkamaya neden olabilir. Filtrenin temizlenmesi için bulaşık makinesi tepsinin sökümü gerekecektir. Tepsinin altında bulunan kapak sökülmesi ile filtreye ulaşılır. Bu filtre çıkarılır ve temizlenip yıkanır. Bulaşık makinesi e15 arızası giderilmesi için bu işlemide yinede uzman bulaşık makinesi servis firmalarının ve teknisyenlerinin yapmasını önermekteyiz.

 • profilo bulaşık makinesi e15 arızası
 • bosch bulaşık makinesi e15 arızası
 • siemens bulaşık makinesi e15 arızası

Bosch Siemens Geschirrspüler Fehler e15

Bosch Bulaşık Makinesi Arıza Kodları Bulaşık Makinesi Hata Kodları

Yorumlar

 • Süleyman ,

  Bosch bulaşık Makinesi e15 arızası veriyor ön tarafından kaldırıyorum düzeliyor ama daha sonra tekrar veriyor

 • Bulaşık Makinesi Servis Yorumları

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Sonraki Yazı
  Bosch Bulaşık Makinesi e24 Hatası
  Önceki yazı
  Bulaşık Makinesinin Su Almaması Nedendir