servis banner

Bulaşık Makinesi Su Boşaltmıyor

Kullanıcıların bulaşık makinelerinde en sık karşılaştığı ilk 4 sorun ve hatadan biri bulaşık makinesi su boşaltmıyor şikayetidir. Teknik servise başvurmadan önce yazımızı mutlaka detaylıca okuyunuz.

bulaşık makinesi su boşaltmıyor

Çeşitli nedenlerle bulaşık makinesi su boşaltmıyor sorununu sizde makinenizde yaşayabilirsiniz. Her ne kadar bir çok farklı etken bulaşık makinesinde su boşaltma sorunlarına neden olabilecek gibi görünsede genelde bir iki noktada yaşanan sorunun çözümü ile arıza ortadan kalkabilmektedir. Bulaşık makinesi çalışmıyor ve su boşaltmıyorsa gelin sorunun kaynağına hep birlikte bakalım.

servis banner
Bulaşık makinesi su boşaltma kontrolleri nasıl yapılır

bulaşık makinesi suyu boşaltmıyor

Bulaşık Makinesi Suyu Boşaltmıyor

Filtre ve Süzgeç Kaynaklı Su Boşaltma Sorunları
servis banner

Bulaşık makinenizde son yıkama işleminde program yarıda kalmış olabilir. Lütfen öncelikle yıkama programını kontrol ediniz ve mevcut programını kapatınız. Programı kapattıktan sonra makinenizin filtre ve süzgeçlerini ilk etapta kontrol ediniz. Süzgeçlerinizde kireçlenme problemi varsa süzgeçlerinizi temizleyiniz. Bulaşık makinesi alt kısımında bulunan filtrelerin tıkalı olması bulaşık makinesinde boşatma sorunları oluşmasına neden olacaktır. Filtrelerin temiz ve tıkalı olmadığından emin olunuz.

Tahliye Hortumu Kaynaklı Su Boşaltma Arızaları

Her bulaşık makinesinde yıkama esnası ve sonrasında kirli suyun dışarı atılmasını sağlayan tahliye hortumu bulunur. Bu hortumun tıkalı olması, ezilmesi gibi nedenlerle de bulaşık makinesi su boşaltmıyor arızası ile karşılaşabilirsiniz. Hortumda her hangi bir sorun görmüyorsanız hortumun bağlı olduğu gider alanınıda kontrol ediniz. Yemek artıklarının tahliye hortumumu ve giderleri tıkadığı sıkça görülen sorunlardan birisidir. Sizlerde bulaşık makinesi servisi çağırmadan önce mutlaka kontrol ediniz.

pompa motoru su boşaltmama

Pompa Motoru Arızası ve Su Boşaltmama

Üst bölümde bahsettiğimiz filtre, süzgeç ve hortumdan kaynaklı bir sorun değilse bulaşık makinesi pompa motoru arızası nedeni ile bulaşık makinesi su boşaltmıyor arızası yaşayabilirsiniz. Bulaşık makinelerinde pompa motoru yıkama işlemi bittikten sonra makinede devreye girer ve kirli suyun tahliye hortumu kanalı ile dışarı atılması sağlar. Şayet pompanız arızalandıysa bu işlev ve görev yerine getirilemeyeceği için makineniz suyu boşaltamayacaktır. Pompa motoru arızalarında bireysel olarak makine sahibi kullanıcıların yapacağı pek bir işlem bulunmamaktadır. hemen yetkili bulaşık makinesi teknik servisine ulaşıp destek alabilirsiniz.

Pompa motoru neden arızalanabilir? Sorusuna verilecek cevap parça zamanla kullanım sonrasında işlev sorunu yaşayabilir. Pompa manyetik olduğundan bu tür sorun yoğunlukla görülür. Bunun dışında pompanın arızalanmasına neden olacak durum dairedeki voltaj ve akım sorunlarıdır. Voltajdaki dengesizlik de bozulmalara neden olabilir. Bu pompa motorunun tamiri ve onarı yüksek maliyetli bir sorun olmayıp genelde servis firmaları evinizde tamiri 15-20 dakika da yapabilmektedir.

dijital kart su boşaltmama

Dijital Kart Hatası Nedenle Su Boşaltmıyorsa

Bulaşık makinesi su boşaltmıyor arızalarında en istenmeyecek sorun dijital kart, ana kart sorunları ve arızalarıdır. Her bulaşık makinesi içinde dijital kart bulunmakta olup makinanızın beyni görevindedir. Bu anakart sayesinde makineniz belirli bir intizam ile çalışır. Bulaşık makinesinde ne zaman yıkama başlayacağı, ne zaman duracağı ve ne zaman suyu boşaltacağını bu bu dijital kart belirler. Pompa motorunun aktif edilmesi de bu karttan giden komutla olmaktadır.

Bulaşık makinesi suyu boşalmıyorsa sorun dijital kart kaynaklı olabilir. Bu durum sizin içinde olabileceğinden uzman desteği almanız gerekecektir. Ana kart için bireysel kullanıcıların yapabileceği bir işlem ve müdahale bulunmamaktadır.

gider su boşaltmama

Su Boşaltma Gider Tıkanıklığı

Makine haricinde pis suyun gittiği gider bölümündeki sorunlarda bulaşık makinesi teknik servis firmalarının yapabileceği çözümler pek bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda gider açma işlemleri için tesisatçı desteği almanız gerektiğini unutmayınız. Genelde cihazla tespiti yapılan bu gider sorunlarında görüntülü olarak gider borusundaki tıkanıklık görülür ve sorun bir kaç dakika içerisinde çözüme kavuşturulur. Ortalama bunun maliyeti kırma dökme olmadan 120-150₺ arasındadır.

Bulaşık makinesi su boşaltmıyor sorununu sizde yaşamış ve çözümler üretmişseniz okuyucularımızla yaşadığınız tecrübeleri aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Arızaları ve Giderilmesi

Bulaşık Makinesi Servis Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı
Arçelik Bulaşık Makinesi Su Boşaltmıyor
Önceki yazı
Profilo Bulaşık Makinesi Arıza Kodları